محتویات سایت
        برچسب های محبوب 
 
   مروری بر ASP.NET 3.5 و Visual Studio 2008
  در این مقاله به معرفی ویژگی های جدید اضافه شده در ASP.NET 3.5 و VS 2008 می پردازم.
   ASP.NET
   ۳۵۳۶۵
   دریافت فایل ضمیمه
   مرتضی صحراگرد
   ۱۳۸۶/۹/۲۴
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

مقدمه :

در تاريخ 19 نوامبر 2007، مايکروسافت به طور رسمي نسخه  ASP.NET 3.5 و Visual Studio 2008 را منتشر کرد.

در نسخه  ASP.NET 3.5 در مقايسه با نسخه 2.0 خصوصيات جديدي به آن اضافه شده است ولي کلاس هاي پايه نسخه 2.0 تغيير اساسي نکرده اند. در نتيجه برنامه هايي که با نسخه 2.0 نوشته شده اند براحتي قابل ارتقا به نسخه 3.5 مي باشند.

بر خلاف نسخه هاي قبلي VS که مربوط به Framework خاصي بودند (مانند VS 2003 که مربوط به ASP.NET 1.1 بود و VS 2005 که مربوط به  ASP.NET 2.0 بود)، نسخه VS 2008 چند منظوره (multi-targeted) مي باشد و با آن مي توان برنامه هايي که با نسخه هاي 2.0 و 3.0 و 3.5 نوشته مي شوند را ايجاد نموده و يا برنامه هاي موجود را توسعه داد.

نماي Designer مربوط به VS 2008 بسيار بهبود يافته و امکانات جديدي به آن اضافه شده است. خصوصيات Intellisense و JavaScript Debugging نيز بهبود بسياري يافته اند.

وقتي نسخه جديدي از ASP.NET منتشر مي شود، اين بدين معنا است که نسخه جديدي از DotNet Framework ارائه شده است. علاوه بر ويژگي هاي جديدي که مربوط به ASP.NET مي باشد، خصوصيات بسيار زياد ديگري نيز وجود دارد که مورد استفاده برنامه نويسان وب نمي باشد. مانند ويژگي هاي مربوط به Windows Application و غيره.

در اينجا خصوصيات جديد را به سه دسته تقسيم مي کنم :

  1. ويژگي هاي جديد نسخه 3.5 که مخصوص برنامه نويسان  ASP.NET مي باشد. اين ويژگي ها به طور کليدي مخصوص ASP.NET مي باشند. مثلا هنگام انتشاره نسخه 2.0 ، کنترل هايي همچون GridView و کنترل هاي مقيد سازي ديتا مانند SqlDataSource و ObjectDataSource و غيره، که به  ASP.NET اضافه شدند.
  2. ويژگي هايي که مي توانند در ASP.NET به کار گرفته شوند و در ساير انواع برنامه ها مانند برنامه هاي Windows و Console نيز به کار مي روند. مانند جنريک ها (Generics) وAnonymous Types و strongly-typed DataSets .
  3. خواص جديدي که قابل استفاده در ASP.NET نمي باشند. خواصي که بندرت و يا هرگز در ASP.NET استفاده نمي شوند. مانند کلاس هاي موجود در فضاي نامي System.Windows.Forms .

در ادامه اين مقاله، مروري بر ويژگي هاي موجود در دو قسمت اول مي پردازم.

در شکل زير نموداري از خصوصيات جديد اضافه شده به هر نسخه از DotNet Framework را مشاهده مي نماييد.

نگاهي به ويژگي هاي جديد اضافه شده به  ASP.NET :

3 ويژگي مهم اضافه شده، عبارتند از :

  1. نسخه ASP.NET AJAX که با VS 2008 مجتمع شده است (Integrated)

  2. کنترل ListView

  3. کنترل DataPager

در نسخه  ASP.NET 2.0 جهت استفاده از ASP.NET AJAX بايد Extension آن را به طور مجزا دانلود نموده و نصب مي کرديم، در حاليکه در نسخه 3.5 ، به طور پيش فرض اين ويژگي در VS موجود است و در نتيجه سهولت بيشتري جهت استفاده از آن وجود دارد.

کنترلListView در حقيقت بروزرساني شده از دو کنترل Repeater و DataList مي باشد که قابليت نمايش مجوعه اي از رکورد ها را همراه با عملکرد هايي همچون کنترل GridView دارا مي باشد. ListView داراي انعطاف پذيري زيادي در استفاده از تمپليت ها مي باشد.

کنترل DataPager جهت ايجاد يک اينترفيس براي کاربر، جهت Paging مي باشد. به طور مثال اين کنترل مي تواند يک اينترفيس داراي دکمه هاي next و previous و last و first باشد. اين کنترل بايد به يک DataControl مقيد شود.

توجه داشته باشيد که DataPager تنها با کنترل هايي کار مي کند که اينترفيس IPageableItemContainer interface را پياده سازي کرده باشند که در حال حاضر فقط کنترل ListView داراي اين خصوصيت مي باشد.

در مقالات آينده کنتر هاي DataList و DataPager را به صورت دقيق تر و با جزييات کامل تشريح خواهم نمود.

مروري بر خصوصيات جديد اضافه شده در نسخه 3.5 که مي توانند در ASP.NET مورد استفاده قرار گيرند:

ويژگي جديد بسيار جالب اضافه شده، چيزي نيست به جز LINQ که مخفف عبارت Language Integrated Query مي باشد. و داراي ساختاري شبيه به زبان SQL مي باشد. LINQ  به ما اجازه مي دهد که با زبان هاي VB و #C کوئري هاي خود را بنويسيم.

قطعه کد زير،  يک مثال در مورد استفاده ازLINQ مي باشد.


// C# example...
List<string> productNames = from p in products
                            where p.CategoryID = 1
                            select p.ProductName;

در حقيقت LINQ زباني براي کار با ديتا مي باشد. يک  Object Relational Mappers  تعبيه شده وجود دارد که در پشت صحنه، يک  Framework جهت توليد عبارات LINQ، جهت کار با ديتابيس و XML و يا يک Object Layer به وجود مي آورد.

آقاي Scott Guthrie چندين مقاله ارزشمند جهت نحوه استفاده و کاربرد LINQ دارد که مطالعه آنها به شما پيشنهاد مي شود.  using the LINQ to SQL ORM implementation

LINQ  توسط VS 2008 به طور کامل توسط IntelliSense پشتيباني مي شود.

ويژگي هاي LINQ به علت خواص جديدي است که به #C و VB اضافه شده است. شامل automatic properties و extension methods و lambda expressions.

خصوصيات جديد در VS 2008 :

محيط توسعه نرم افزارVS 2008 بهبود بسيار زيادي يافته است. ويرايش کدهاي CSS و ديباگ پيشرفته جاوا اسکريپت از جمله اين بهبود ها مي باشند. همانطور که قبلا ذکر شد، VS 2008 چند منظوره مي باشد و قابليت توسعه نرم افزار با نسخه هاي 2.0 و 3.0 و 3.5 مي باشد.

در نسخه هاي قبلي VS،  داراي نماهاي Design View و Source View بود که در نسخه 3.5 يک نماي ديگر به نام Split اضافه شده است. افرادي که با Microsoft Front Page 2003 کار کرده باشند، با اين ويژگي آشنا هستند.

VS 2008 هم به صورت in-line و هم به صورت يک فايل خارجي (با پسوند js) از جاوا اسکريپت با IntelliSense  حمايت مي کند.

همانطور که Scott Guthrie در مقاله  VS 2008 JavaScript IntelliSense شرح داده است، حتي مي توان به کدهاي جاوا اسکريپتي که مي نويسيم خاصيت hint را اضافه نماييم. اين کار توسط کامنت هاي XML قابل پياده سازي مي باشد. (همانطور که در #C و VB امکان پذير مي باشد)

Scott Guthrie مقاله اي در مورد ديباگ کردن کدهاي جاوا اسکريپت دارد که مطالعه آن نيز به شما پيشنهاد مي شود.  JavaScript debugging capabilities در آينده مقالات بيشتري در مورد عناوين ذکر شده در اين مقاله خواهم نوشت.

يک پوستر بسيار مفيد توسط آقاي Paul Andrew تهيه شده است که از لينک بالاي مقاله قابل دريافت مي باشد.

اين پوستر علاوه بر اينکه تعداد بسيار زيادي از فضاهاي نامي و کلاس هاي موجود در 3.5 را نمايش داده است، به طور واضحي دو چيز را بيان نموده است.

  1. مشخص نموده است که چه مقدار از DotNet Framework 3.5 قابل استفاده در  ASP.NET مي باشد.

  2. ويژگي هاي جديد اضافه شده به نسخه 3.5 را مشخص نموده است.

موفق باشيد.

منبع : 4guysfromrolla